29.05.2026
Euroopan alueet kokoontuivat Oulun seudulle ilmastokeskusteluun
Oulun seudulla 27.–28.5.2026 järjestetty Conference of Peripheral Maritime Regions (CPMR) -verkoston ilmastotyöryhmän kokous kokosi eurooppalaisia alueita keskustelemaan ilmastokestävyyden vahvistamisesta ja hiilinieluista osana EU:n ilmastopolitiikkaa.
Pohjois-Pohjanmaan liitto toimi kokouksen isäntänä ja aktiivisena toimijana CPMR-verkostossa tuoden esiin alueiden näkökulmia EU:n ilmastopolitiikan valmisteluun. Tavoitteena oli vahvistaa alueiden asemaa sekä ratkaisujen toteuttajina että niiden suunnan muovaajina.

Kuva. CPMR:n ilmastotyöryhmän kokous Liminganlahden luontokeskuksessa sekä maastovierailu Sanginjoen ennallistamiskohteilla toivat eurooppalaiset alueet yhteen keskustelemaan ilmastokestävyyden vahvistamisesta.
Kokouksen avasi valtuuston puheenjohtaja Senja Kovaniemi, ja Pohjois-Pohjanmaan liittoa edusti CPMR-verkoston työryhmässä maakuntahallituksen jäsen Esa Aalto.
Keskeisiä teemoja olivat hiilinielut, hiilenpoisto sekä rahoituksen ja hallinnan kehittäminen. Keskusteluissa korostui tarve parantaa alueiden mahdollisuuksia vaikuttaa ja hyödyntää EU-tason rahoitusta.
Kokouksen viesti oli selkeä: ilmastokestävyyttä rakennetaan alueilla – ja niiden rooli EU:n tulevissa ratkaisuissa on keskeinen.
Katso video: Tunnelmia CPMR:n ilmastotyöryhmän kokouksesta ja maastovierailulta Pohjois-Pohjanmaalla


